Тема. Подовжені м’які приголосні звуки, позначення їх на письмі.
Мета. Ознайомити учнів з подовженими м’якими приголосними звуками, із способом позначення їх на письмі; формувати навички грамотного письма; розвивати зв’язне мовлення, вміння спостерігати, порівнювати; виховувати старанність, уважність, почуття дружби, товаришування.
Обладнання. предметні малюнки, картки.
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
І. Організація класу
Приготуйтеся швиденько,
Станьте біля парт рівненько.
Ми урок розпочинаємо,
Багато нового пізнаємо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (с. 57, вправа 155)
- Прочитайте уривки з віршів.
- Назвіть слова в рядках, які закінчуються однаково.
- Які звуки в цих словах однакові?
- Замість якого слова в одному з уривків ужито слово він?
- Поясніть, з якою метою.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
Я ін. ння чко
2. Психологічний настрій класу.
Сьогодні, як і на всіх попередніх уроках, ми всі повинні бути особливо:
У важними
Р озумними
О рганізованими
К мітливими
3. Гра «Порівняй!»
— Визначте кількість звуків у словах і поставте знаки «<», «>», « = ».
Сіно = сани Щітка > кішка
син синь сон дощ дзиґа мотив
Рак мак щит вуж гора нора
ІV. Мотивація навчальної діяльності
1. Вступне слово вчителя
Ремісник і Різець
Майстер працював Різцем по дереву — вирізував Троянду. Різець маленький, сталевий, блискучий. У руках Майстра він був слухняним і вправним.
Не закінчивши роботу, Майстер кудись пішов, і Різець залишився на столі. В майстерню зазирнув Ремісник. Бачить лежить блискучий ножик. А поряд — незакінчена Троянда. Взяв Ремісник Різець і хоче вирізати пелюстки Троянди. Але нічого в нього не виходить. Крише Різець Троянду, псує роботу Майстра.
Здивувалась Троянда:
— Різцю, чого ти раптом так погано почав працювати?
Різець відповідає:
— Я просто шматочок криці. Я стаю Різцем, коли мене бере в руки Майстер. А коли торкається Ремісник — я не Різець, а просто ножик. (В.Сухомлинський)
- Я хочу всім побажати стати майстрами слова, щоб ваше мовлення було правильним, красивим, здатним творити дива, як той Різець у руках Майстра з оповідання.
Тож, ми маємо дещо повторити і нового навчитись.
2. Повідомлення теми й мети.
V. Опрацювання нового матеріалу
1. Спостереження за вимовою подовжених приголосних звуків.
— Послухайте слова, які я буду вимовляти. Що ви помітили в кожному слові?
Гілля, змагання, колосся, вугілля, читання.
- Отже, в нашій мові є м’які приголосні звуки, які можуть подовжуватись.
2. Лінгвістичний волейбол (усно)
- Замініть слова за зразком.
Зразок. Гілка — гілля.
Насінина, волосина, колос, промінь, вуглина.
- Утворіть слова за зразком: читати – читання.
Оповідати, малювати, запитати, знати, бажати, змагатися, навчати
3. Робота за підручником (с 57-58)
Вправа 156
Учні читають речення.
- У яких виділених словах м'які приголосні звуки вимовляються подовжено?
- Спишіть парами виділені слова. Зробіть висновок, як позначається на письмі м'який подовжений звук (позначається двома однаковими буквами)
- Звірте свій висновок з правилом на с. 57.
4. Робота зі словами
Чітко вимовте слова з подовженими м'якими приголосними звуками.
Полісся, волосся, колосся, узлісся, галуззя, мотуззя, змагання, навчання,
проміння, каміння, вбрання, насіння, зілля, бадилля, рілля, Ілля.
- Зробіть висновок, як позначається на письмі м’який подовжений звук.
- Визначте, скільки звуків і скільки букв у слові читання.
Візьміть до уваги!
Подовження звука у звуковій моделі позначається двокрапкою.
Зробіть звукову модель слова читання
5. Робота над загадками.
— Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки. Побудуйте їх звукові моделі.
Стоять красуні на воді,
Вінки в них білі й золоті.
(Латаття ).
Загадаю загадку,
Зажену на грядку.
Нехай моя загадка
Лежить до весни.
(Насіння)
Ношу його багато років,
А ліку йому не знаю.
( Волосся ).
6. Добір слів до звукової моделі.
Учитель читає слова, а діти записують тільки ті, які підходять до звукової моделі
— О — О =: О
Плаття, читання, рукоділля, колосся, волосся, життя, багаття, вугілля, узлісся.
7. Фізкультхвилинка
VІ. Узагальнення і систематизація знань
- Розрізнення у мові слів з м’якими подовженими звуками.
— Послухайте вірш. Плесніть в долоні, коли почуєте слова з подовженими м’якими приголосними.
На траві й квітках росинка,
Шелестіння й гомін гілки,
Щебетання й пісня пташки,
Скрип жука, гудіння бджілки.
(Я. Щоголів)
- Утворіть слова за схемою.
Запишіть їх за алфавітним порядком.
3. Утворення сполучень слів
Прочитайте слова лівого та правого стовпчиків. Поєднай їх змістом. Підкресліть букви, що позначають подовжені м'які приголосні звуки.
Соняшникове прохання.
Найкращі насіння.
Велике побажання.
4. Робота з підручником
Вправа 158
Учні читають вірш.
- Розкажіть, як онук ставиться до своєї бабусі. Доведіть словами вірша.
- Назвіть слова з подовженими м'якими приголосними звуками.
5. Гра «Гронування».
З уроку в урок ми розширюємо свої знання про мову. А давайте складемо «павутинку» з цим словом. Тільки плести її ми будемо зі слів з НН.
пізнання спілкування
висловлювання МОВА мислення
навчання говоріння
Учитель записує на дошці слова, логічно пов'язані зі словом МОВА, а учні - в зошитах.
VІ. Підсумок уроку.
- Як позначається подовження звука у звуковій моделі?
VІІ. Домашнє завдання
С. 58-59, Вправа 160.
|